Historie společnosti Johnson & Johnson

Historické produkty Historické produkty

Johnson & Johnson je společnost s velkou tradicí, jejíž kořeny sahají až do 19. století. Díky svému širokému zaměření je Johnson & Johnson nejkomplexnějším poskytovatelem produktů a služeb ve zdravotnictví, od výrobků pro péči o děti i jejich matky přes farmaceutické produkty až po zdravotnické prostředky a technologie. K dnešnímu dni působí v 57 zemích, a zajišťuje tak prodej a distribuci zdravotnických výrobků a prostředků po celém světě.

Příběh společnosti Johnson & Johnson začíná v druhé polovině 19. století, kdy známý anglický chirurg Joseph Lister poprvé identifikoval bakterii jako zdroj infekce na operačním sále a zavedl do chirurgické praxe pravidla přísné čistoty a antiseptických opatření. Výsledky práce Josepha Listera dlouho provázely výsměch kolegů a odmítavá stanoviska veřejnosti. Našel se však muž, který se rozhodl přenést myšlenky Listerovy teorie do praxe. Byl to Robert Wood Johnson, který slyšel anglického chirurga přednášet o antiseptické metodě poprvé v roce 1876.

První budova, 1886 První budova, 1886

V roce 1886 zahajuje svou činnost nevelká firma se 14 zaměstnanci ve městě New Brunswick v New Jersey v malé budově bývalé továrny na tapety. O rok později firma získává oficiální název Johnson & Johnson. Jejím prvním prezidentem se stává Robert Wood Johnson, jeho společníky bratři James Wood a Edward Meads Johnsonovi.

Mezinárodní růst firmy Johnson & Johnson, iniciovaný v roce 1919 založením sesterské společnosti v Kanadě, začíná v roce 1923. Dva synové Roberta Wooda Johnsona podnikají tehdy cestu kolem světa a vracejí se domů s přesvědčením, že společnost si musí budovat silnou mezinárodní pozici. V roce 1924 Johnson & Johnson zakládá svou první mezinárodní pobočku ve Velké Británii.

V roce 1943 sepisuje Robert W. Johnson mladší, syn zakladatele, krédo společnosti Johnson & Johnson. Toto Krédo provází všechny zaměstnance firmy již 70 let a a dodnes připomíná odpovědnost a společně sdílené hodnoty, které společnost Johnson & Johnson vyznává při kontaktu se všemi subjekty, se kterými spolupracuje.

„Věříme, že naší prvotní odpovědností je odpovědnost k lékařům, ošetřovatelkám a pacientům, matkám a otcům a všem ostatním, kdo používají naše výrobky a služby.“

(Úryvek z Kréda společnosti Johnson & Johnson)

Světová prvenství ve výzkumu a vývoji

1890 – Společnost začíná vyrábět produkty pro děti, jako první sypký pudr na dětské zadečky

1890 – Patentován nový vynález – chirurgická jehla bez ouška, šicí materiál připevněn k jehle; tento typ jehly se používá dodnes.

1896 – První nit z hedvábí, která se běžně začíná používat jako šicí materiál v chirurgii.

1899 – Na trh uveden nový druh zinkooxidové, silně přilnavé a rychle lepící náplasti.

1985 – Společnost Mitek vyvíjí jako první na světě ortopedické implantáty založené na nové technologii – slitině niklu s titanem (Nitinol).

1996 – J&J udělena cena „National Medal of Technology“ jako nejvyšší pocta za technologické inovace v USA.

2002 – První antikoncepční náplast na světě (Janssen-Cilag).

2002 – První antibakteriální šití na světě – Vicryl Plus.

2003 – První lékem krytý stent na světě – Cypher.

Více informací o historii fimry nejdete na stránkách www.jnj.com.